Ciekawe projekty, przy których przydaje się JavaScript
JavaScript jest językiem dość kontrowersyjnym – mającym pewne ograniczenia, ale jednocześnie bardzo uniwersalnym. Jest kilka typów projektów, w których korzysta się z niego naprawdę często, a z tej listy warto wskazać parę takich, które mogą być naprawdę opłacalnym wyzwaniem dla programistów.
Rozbudowa funkcji sklepów
Jednym z najciekawszych projektów, w jakich czeka na developera Java Script praca, są zlecenia związane z rozbudową funkcjonalności sklepów. Tutaj prym wiedzie CMS Magento, który obsługuje wiele spośród największych sklepów internetowych. I choć sama platforma sklepowa jest dość rozbudowana i nie brakuje dodatków, które pozwalają jeszcze bardziej rozszerzyć jej funkcjonalność, to jednak często trzeba zadbać o prawidłową ich integrację albo dopisać pojedyncze funkcje lub całe dedykowane rozwiązania, pozwalające na kierunkową rozbudowę funkcjonalności.
Co jest ciekawego w takich projektach? Pracuje się przy jednym z najlepiej ocenianych zestawów oprogramowania, tworzy się elementy potężnych serwisów sprzedażowych i ta praca daje nader wyraźne efekty, co dla wielu developerów stanowi potężny bodziec motywujący.
Testy oprogramowania
Tworzenie testów dla wielu programistów jest niezbyt ciekawą pracą, jednak elastyczność, jaką zapewnia JavaScript, pozwala na budowanie nawet najbardziej złożonych scenariuszy testowych, które dodatkowo mogą podlegać niemal dowolnej rekonfiguracji na każdym etapie pracy. Ponieważ wprawny developer jest w stanie w JavaScript dość sprawnie tworzyć nawet duże testy, język ten jest wygodny i daje duże możliwości zarówno jeśli chodzi o testy generalne nowego oprogramowania, jak i cząstkowe dla nowych lub aktualizowanych funkcji.
Czy testowanie staje się dzięki temu fascynujące? To oczywiście rzecz gustu, natomiast na pewno umiejętność tworzenia skomplikowanych i niezawodnych testów jest umiejętnością, która wielu programistom pozwala na znalezienie świetnie płatnej pracy w wielu branżach.
Złożone projekty w międzynarodowych zespołach
Najbardziej złożone projekty rzadko powstają na bazie jednego tylko języka, a już prawie nigdy na podstawie samego JavaScript, natomiast równie trudno jest sobie wyobrazić złożony system w bankowości czy medycynie, który by z JavaScript nie korzystał. Znając ten język, można więc znaleźć pracę przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów, jakie się aktualnie toczą, w dynamicznych branżach i naprawdę świetnych zespołach. W tym przypadku oczywiście należy znać też inne języki lub frameworki, natomiast JavaScript w pewnym sensie stanowi spoiwo, z którego korzysta się, żeby ambitne projekty mogły powstawać przez łączenie bardzo różnych rozwiązań.